ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ

ΦΑΣΗΣ 21/02/2024 ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ  ΣΤΙΣ 23/02/2024 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26/02/2024

Παρακαλούνται οι διευθυντές όλων των σχολικών μονάδων, που οι τοποθετημένοι αναπληρωτές, θα κάνουν Πράξη Ανάληψης να προβούν στις ακόλουθες ενέργειες κατά χρονολογική σειρά :

• Πρώτον: -Να παραλάβουν τα δικαιολογητικά που προσκομίζουν οι αναπληρωτές

(Τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης -αριστερά σε μόνιμη εγγραφή).

-Μετά την παραλαβή των δικαιολογητικών, να ενημερώσουν αμελλητί -διότι το αργότερο ως τις 14.00 θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η επακόλουθη καταχώρηση των στοιχείων από τους αναπληρωτές- στο ενιαίο πληροφοριακό σύστημα Μyschool την ανάληψη υπηρεσίας των προσλαμβανομένων (Διαφορετικά δεν θα γίνει η πρόσληψή τους)- (σχετική νομοθεσία)

Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΣΤΟ MYSCHOOL ΓΙΝΕΤΑΙ από ΤΟ ΜΕΝΟΥ «ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ» - «ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ».

• Δεύτερον: Να γίνει Πράξη Ανάληψης στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς στο βιβλίο Πράξεων του Συλλόγου Διδασκόντων, ακολουθώντας το υπόδειγμα Πράξης που επισυνάπτεται.
  • Τρίτον: ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ και ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ/ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΚ ΤΟΥΣ ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΜΚ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΜΗΤΕΡΩΝ και να τα καταθέσουν με ξεχωριστό διαβιβαστικό για  κάθε αναπληρωτή-στο Γραφείο Πρωτοκόλλου (Σαπφούς 44, 5ος όροφος), ΜΟΝΟ ΕΑΝ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ, ΑΠΟ ΤΙΣ 27/02/2024 ΕΩΣ ΤΙΣ 29/02/2024.
  • Τέταρτον: Να συμπληρώσουν και να αναρτήσουν στην πλατφόρμα του ΕΣΠΑ Invoices, τη ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΑΞΗΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ [ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΣΠΑ]. Οι αναπληρωτές αυτής της φάσης που είναι ΤΑΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ δεν έχουν INVOICES.  Αντίγραφο της πράξης ανάληψης (ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ) να αποσταλεί στο email του Γραφείου Αναπληρωτών τις ημέρες από τις 27/02/2024 ΕΩΣ ΤΙΣ 29/02/2024.
  • Η ενημέρωση του myschool για την ενεργοποίηση της σύμβασης των αναπληρωτών την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας γίνεται ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΟΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΝΤΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ (ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΑΛΗΨΗΣ). Οι υπόλοιποι αναπληρωτές εντάσσονται στο myschool κανονικά ως δυναμικό τις επόμενες ημέρες.
  • Παρακαλούνται οι διευθυντές των εσπερινών σχολείων (ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ-ΛΥΚΕΙΩΝ-ΕΠΑΛ) να μεταβούν στις σχολικές τους μονάδες, τις ημέρες ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/02/2024 και ΔΕΥΤΕΡΑ 26/02/2024, τις πρωινές ώρες (έως τις 13:00 μ.μ. το αργότερο), προκειμένου να δηλώσουν στο Myschool, τους αναπληρωτές που παρουσιάζονται στις 23/02/2024 και 26/02/2024 αντίστοιχα. Αυτές οι οδηγίες ισχύουν μόνο για τους αναπληρωτές που το σχολείο τοποθέτησης τους είναι ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ

ΤΜΗΜΑ Γ΄ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

ΔΔΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

2310 503735-6