Την διενέργεια των εξετάσεων, για την κατ’ εξαίρεση εισαγωγή στο Α ́ έτος των Ανωτέρων Σχολών Δραματικής Τέχνης (Τμήμα Υποκριτικής), υποψηφίων σπουδαστών που δεν κατέχουν Απολυτήριο Λυκείου ή εξαταξίου Γυμνασίου παλαιού τύπου (εφόσον έχουν διακόψει οριστικά το σχολείο), και είναι προικισμένοι στη Δραματική Τέχνη (Ταλέντα), οι οποίοι εμπίπτουν στις εξαιρετικές και ειδικές προϋποθέσεις της παρ. 3 του άρθρου 12 του ν.  1158/1981, για το σχολικό έτος 2022-2023, προκήρυξε το υπουργείο Πολιτισμού.

Ο χρόνος και ο χώρος διεξαγωγής των εξετάσεων θα γνωστοποιηθούν από τη Διεύθυνση Καλλιτεχνικής Εκπαίδευσης με ανακοίνωση έως τις

9 Σεπτεμβρίου 2022, η οποία θα αναρτηθεί στο κτήριο της οδού Ρεθύμνου 1, Αθήνα και στο διαδικτυακό τόπο του ΥΠ.ΠΟ.Α.

www.culture.gr (στη διαδρομή: Για τον Πολίτη/Πληροφορίες για τον Πολίτη - Σύγχρονος Πολιτισμός/Θέατρο και Χορός/Εξετάσεις Θεάτρου και Χορού).

Δυνατότητα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν όσοι έχουν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας τους μέχρι τις 30.6.2022.Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται έως και 15 Ιουλίου.